Firma Rehberi Nedir?

Çevrimiçi Dizinler Nedir?

Çevrimiçi dizinler ve listeler hakkında konuştuğumuzda, aşina olabileceğiniz veya olmayabileceğiniz birçok yerel listeleme web sitesinden bahsediyoruz. Bu çevrimiçi dizinler, işletme bilgilerinizi, logonuzu ve (çoğu zaman) web sitelerinize giden bağlantıyı gösterir. Her çevrimiçi dizin farklıdır, ancak normalde tipik bir yerel listede bulunanların tümü budur:

Yelp liste özeti

İlgilendiğimiz iki tür liste vardır: Yerel Alıntılar ve Niş Dizinler.

SEO için Yerel Alıntılar

Muhtemelen büyük yerel alıntı sitelerinin adlarını biliyorsunuzdur. (Yelp, YellowPages, MapQuest, Foursquare, Bing For Business, Google My Business vb.) Ancak internetteki diğer yüzlerce yerel işletme dizinine muhtemelen aşina değilsinizdir. (Yalwa, USCity.net, Soleo vb.) Neden çoğu insanın hiç duymadığı bir dizi dizinde yer almak isteyesiniz? Daha sonra derinlemesine tartışacağım, ancak kısaca, iş bilgileriniz web'de ne kadar tutarlı listelenirse, büyük arama motorlarına o kadar güvenilir görünürsünüz. Daha fazla güven = daha yüksek sıralama.

SEO için Niş Dizinler

Küçük işletmenizi, yalnızca nişinizdeki işletmeler için olan dizin sitelerine eklemek de inanılmaz derecede önemlidir. Bunun nedeni, bu sitelerden gelen bağlantıların sitenizin alaka düzeyini artırmasıdır . Alaka düzeyi hakkında daha sonra. 

Her nişin kendi dizinleri vardır. Örneğin, Avvo, Lawyers.com ve Findlaw, bir avukatın olması gereken başlıca dizinlerden bazılarıdır. Angie's List ve Houzz, bir ev geliştirme şirketinin veya müteahhitinin listelenmesini isteyeceği dizinlerdir. Tıpkı genel yerel alıntılarda olduğu gibi, eklenebileceğiniz yüzlerce küçük niş alıntı web sitesi vardır.

Neden Çevrimiçi Dizinler İçin Kaydolmalıyım?

Geçmişte liste oluşturan birçok işletme ve işletme sahibi, muhtemelen bir nedenden ötürü bunlardan şüpheleniyor, bir ton tavsiye işi getirmiyorlar. Bazıları diğerlerinden daha fazlasını getiriyor, ancak büyük ölçüde, bu dizinlerden her ay düzinelerce müşteri adayı alamayacaksınız. Öyleyse doğrudan iş getirmiyorlarsa, neden her yerde listelenmek için zaman ayırayım? TSEG'de, aşağıdakileri yapmak için yerel işletme profilleri oluşturuyoruz:

Bağlantılar / Yetki Binası

Bu dizinlerin çoğu, web sitenize bağlantılar gönderir ve çoğunlukla, oldukça yetkili sitelerdir. Dizinler ve yerel listeler, özellikle çevrimiçi varlığı çok az olan veya hiç olmayan küçük bir işletme için, bir işletmenin geri bağlantı profilini oluşturmanın kolay bir yoludur. Arama motorları bu bağlantılara bir haber web sitesinden veya yetkili bir blogdan gelenler kadar değer vermiyor olsa da, geri bağlantı profilinizin çeşitli olması gerekir ve bu bağlantılar tam da bunu yapar.

Niş Dizinler bir adım daha ileri gider çünkü sadece sitenize yetki eklemekle kalmaz, aynı zamanda alaka düzeyi de eklerler . Bir avukat sitesi için, Lawyers.com'dan gelen bir bağlantı, daha alakalı olduğu için bir ev geliştirme sitesinden gelen bir bağlantıdan çok daha değerlidir. Google ve diğer arama motorları, sizi nasıl sıralayacaklarına karar vermek için size bağlanan site türlerine bakar.

Majestic, gelen bağlantılarınızın kategorisini kontrol edebileceğiniz çevrimiçi bir araca sahiptir. (Majestic ücretli bir çevrimiçi SEO aracıdır, ancak sitenizde denemek istiyorsanız ücretsiz bir deneme vardır.) Bu, avukat web sitelerimizden birinin geri bağlantı profiline bir örnektir:

Bağlantı kategorileri

Gelen bağlantılarının% 93'ünden fazlası "Hukuk" ile ilgilidir. Bu etkileyici bir alaka düzeyi yüzdesidir ve Google için ne tür anahtar kelimeler için gösterilmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığına neden olmamalıdır. Size bağlanan çeşitli başka tür sitelere sahip olmak iyi ve doğaldır, ancak bağlantılarınızın çoğu nişinizle alakalı olmalıdır.

Bağlantı oluşturma, SEO söz konusu olduğunda en zor görevlerden biridir, ancak dizin bağlantılarını oluşturmak çok kolaydır ve doğru çevrimiçi listeleme yönetim aracına sahipseniz bunu toplu olarak yapabilirsiniz.

Tutarlı İşletme Bilgileri

İnternette tutarlı bir işletme profiline sahip olmak, yerel Google Haritalar sıralamaları için çok önemlidir. Haritalara girmekte zorlanıyorsanız, ancak siteniz başka türlü sıralamada yüksekse, işletme bilgilerinizi tüm girişlerinizde tutarlılık açısından denetlemek isteyebilirsiniz. İşletme bilgilerinizi kontrol etmek isterseniz , sizi ücretsiz aracımızı kullanmaya davet ediyoruz .

Tutarlı bir çevrimiçi işletme profiline sahip olmak, Google'a iyi, "yerel sinyaller" dediğimiz şeyi gönderir. Bu, Google'ın söylediğiniz yerde olduğunuzdan emin olduğu anlamına gelir. Google ve diğer arama motorları, gerçekten orada bulunduğunuzdan emin değillerse, girişinizi en yüksek harita yerleşimlerinde sıralamaktan kaçınırlar .

Bu çevrimiçi listelerin kontrolüne sahip olmak, ek olarak, iş bilgilerinizden herhangi birinin değişmesi durumunda gerekli hazırlığı sağlar. İşletmeniz kapanma saatini değiştirirse, bunun web'e yansıtılmasını istersiniz. Kapandıktan sonra iş yerinize gelen bir müşteri itibarınıza zarar verebilir.

Yönlendirme Talepleri

Daha önce, birçok işletme sahibinin pahalı çevrimiçi dizinlere fazla çaba sarf etmediğini tartışmıştık çünkü bunların çoğu potansiyel müşterileri yönlendirmiyor. Ancak, en iyi niş dizinler ve yerel listeleme siteleri işletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturabilir.

Daha fazla müşteri adayı oluşturmak için hangi dizinlere katılmanız gerektiğini merak ediyorsanız, anahtar kelimenizi bir arama motorunda aramanız yeterlidir.

Örneğin:

"Dallas Araba Kazası Avukatı" için arama sonuçları


"Dallas kişisel yaralanma avukatı" araması için, ilk yedi organik sonuçtan dördü avukat rehberleri (Süper Avukatlar, Justia, FindLaw ve Avvo) ve bir diğeri ise işletmeler için genel bir rehberdir (Uzmanlık). İşletmenizin hattı "kesmesini" ve ilk sayfada görünmesini istiyorsanız, muhtemelen kendinizi bu dizinlere eklemelisiniz.

Şimdi, bu ayrı dizinlerin başında listelenmek farklı bir hikaye. Bu sitelerin çoğu size bir "birinci sınıf yerleşim" veya "en iyi yer" için ödeme yapar. Fiyatlar değişebilir, ancak bu ucuz değil. Bence bu, sonuçlar kalıcı olmadığı için SEO değil, ücretli arama kategorisine giriyor.

Her şeye rağmen, bu dizinlerde olmak, özellikle Arama Motoru Sonuçlarında görünmekte zorlanan bir işletmeyseniz görünürlüğünüzü artırır.

Bu, bu dizinlerin SEO için en küçük yararıdır, ancak onu önemsiz yapmaz.

Çevrimiçi Dizinleri Nasıl Oluşturabilirim? 

Dizin oluşturmanın ilk adımı, halihazırda hangi dizinlerde olduğunuzu bulmaktır. Yukarıda bağlantısı verilen araç bu konuda yardımcı olabilir.

O zaman, sadece eklenmek istediğiniz tüm siteleri bulmak ve kendinizi manuel olarak eklemekle ilgilidir. Aynı anda birçok yerde listelenebileceğiniz alıntı hizmetleri de vardır. 

Dizin oluşturmanın en kolay yolu, dijital pazarlama ekibinizin size yardım etmesini sağlamaktır. Büyük olasılıkla, sizi ekleyebilecekleri sitelerin bir listesine ve bu listelerin tümünü yönetmek için gereken araçlara zaten sahipler.

Çevrimiçi Listeleme ve Dizinlerin Maliyeti Ne Kadar?

Birçok yerel liste ücretsizdir. Yelp, YP.com ve Google My Business ücretsizdir. Paraya mal olan dizinler büyük olasılıkla birinci sınıf niş dizinleriniz olacaktır. Maliyetler hepsi için farklılık gösterir ve çoğu, size fiyat teklifi verebilecek bir temsilci ile iletişim halinde olmanızı gerektirir. Bazı dizinler sizi aylık olarak ücretlendirir ve diğerleri yılı önceden ödemenizi gerektirir. Bu, dizinleri oluştururken ve bütçe hazırlarken akılda tutulması gereken önemli bir faktördür.

Tüm İşletme Yerlerim İçin Giriş Oluşturmalı mıyım?

Kısa cevap evet. Harita sıralamasında görünmesini istediğiniz her konum, yapabileceğiniz her dizine eklenmelidir. Ücretli dizinler için bu, büyük olasılıkla ekstra bir maliyet olacaktır, ancak siteye bağlıdır. 

Yerel SEO konusunda endişelenmiyorsanız, ücretli dizinlerdeki ekstra konumlarınız için profiller oluşturmak istemeyebilirsiniz. Aynı alandan gelen bağlantılar için azalan bir getiri yasası vardır. Yerel sıralamalar konusunda endişelenmiyorsanız, bir siteden gelen ekstra bağlantılar muhtemelen maliyete değmez. 

Hangi Ücretli Dizinleri Kullanmalıyım?

İlk olarak, dizinler için yıllık bir bütçe belirlemek istiyorsunuz. Her şirket farklıdır. İyi bir kural, en az rakipleriniz kadar harcama yapmanız gerektiğidir. Bütçeniz olduğunda, dizinlere öncelik vermeniz gerekir. Aşağıdakiler dahil bir dizi faktör buna girebilir:

  • Sitenin otoritesi - Nihayetinde, Google'ın gözünde en fazla otoriteye sahip sitelerde olmak istersiniz. Ahrefs ve Moz dahil olmak üzere bir dizi çevrimiçi aracı kullanarak bir sitenin yetkisini kontrol edebilirsiniz.
  • Bir siteden kaç bağlantı alıyorsunuz - Bazı web siteleri ve dizinler diğerlerinden daha fazla bağlantı gönderir. Akılda tutulması gereken diğer bir faktör, bağlantıların takip edilip edilmediğidir. İşte farkı tartışan bir kaynak, ancak özet şu ki, takip bağlantılarını istiyorsunuz. Bunu kontrol etmek için Ahrefs ve Moz'u da kullanabilirsiniz.
  • Maliyet - Dizinin maliyeti ile bağlantının ne kadar yetkisi olduğunu tartmanız gerekecek. Bu en zor faktördür.

Dijital pazarlama ekibiniz kullandığınız her dizinin değerini denetleyebilmeli ve bütçenizle hangi dizinlerden yararlanmanız gerektiğini önerebilmelidir.

İlgili yazılar